0002GPCA03CILD5M-C116-F4bw

Chrapanie powszechnie uważane jest za przypadłość wstydliwą, a przy tym wielce kłopotliwą. Oznacza nie tylko dyskomfort dla osób chrapiących i ich partnerów, ale może być również symptomem poważnych schorzeń.

WHO szacuje, że jedna na osiem osób chrapie. Prawie połowa osób dorosłych chrapie sporadycznie. Powszechnie uważa się, że częściej chrapią mężczyźni, ale okazuje się, że od około 50. roku życia kobiety mogą chrapać równie często.

Chrapanie jest objawem zespołu zaburzeń oddychania w czasie snu. To rodzaj zjawiska akustycznego, które wynika z drgań wiotkich części gardła, przede wszystkim podniebienia miękkiego oraz języczka. To nie tylko problem estetyczny, ale również ważny sygnał, że w organizmie może dziać się coś niedobrego. Większość chrapiących to osoby otyłe, nieprawidłowo odżywiające się, pijące alkohol lub mające problemy z zasypianiem.

Chrapanie samo w sobie nie jest zaburzeniem snu, natomiast ten sen zakłóca. W czasie chrapania dochodzi do zaburzenia przepływu powietrza w obrębie górnych dróg oddechowych, co prowadzi do mniejszego natlenienia organizmu. Saturacja, czyli wysycenie tlenem krwi obwodowej, u zdrowego człowieka nie powinna spadać poniżej 95%. U osób cierpiących z powodu bezdechu, jaki może rozwinąć się z nieleczonego chrapania, poziom saturacji może spaść nawet do 70%. Zatem po przebudzeniu osoba chrapiąca będzie odczuwać bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, nerwowość i senność. 

Lista zagrożeń wynikających z nieleczonego chrapania jest jednak znacznie dłuższa. Znajduje się na niej wrażenie niewyspania, prowadzące do problemów z koncentracją, choroby układu krążenia, osłabienie libido, a nawet depresja. Z powodu wywołanego bezdechem niedotlenienia cierpią wszystkie narządy, a przede wszystkim mózg i serce, które są szczególnie wrażliwe na spadek zawartości tlenu we krwi. W czasie bezdechu ciśnienie krwi wzrasta, dochodzi także do zaburzeń rytmu serca.

Przyczyny chrapania:

  • Przerośnięty języczek<
  • Wydłużone podniebienie miękkie<
  • Powiększone migdałki podniebienne<
  • Drobna żuchwa<
  • Otłuszczony podbródek<
  • Skrzywienie przegrody nosowej<
  • Przerost małżowin nosowych<
  • Przerost migdałka gardłowego<
  • Zapalenie zatok nieżyt nosa (np. na podłożu alergicznym)<

Jak w przypadku wszelkich problemów zdrowotnych im szybciej zaczniemy leczenie, tym lepiej. Poddanie się badaniu laryngologicznemu, czasem też badaniu przebiegu snu i stwierdzenie przyczyn zaburzeń pozwala w krótkim czasie uporać się z uciążliwą dolegliwością.

Jedną z najnowszych i najskuteczniejszych propozycji leczenia chrapania jest metoda laserem FOTONA. Zabieg NightLase, dzięki zastosowaniu promieniowania lasera FOTONA Er:YAG o delikatnym, powierzchownym działaniu, zmniejsza występowanie bezdechów oraz amplitudę chrapania. Jest to zabieg, polegający na przegrzaniu struktur podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych oraz bocznych części nasady języka w celu obkurczenia i pobudzenia wzrostu włókien kolagenowych dla poprawy ich sprężystości. Zabieg laserowy może być zastosowany niemal u każdego. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, nawet miejscowego. Kolejną zaletą jest brak ograniczeń w jedzeniu i piciu po jego wykonaniu. Metoda jest szybka i prosta, co zapewnia natychmiastowy  powrót  do zwykłego trybu życia. Zaleca się przeprowadzenie trzech sesji w 1, 15 i 45 dniu cyklu zabiegowego.

Skuteczność i wysoka satysfakcja – niemal gwarantowana!

Imagine /©123RF/PICSEL